Egészség, életmód

Mire jó a teafaolaj?

teafaolaj

Az illóolajok használata manapság egyre elterjedtebb, ezek közül pedig manapság a teafaolaj az egyik leginkább népszerű. Ez nem is csoda, hiszen a teafaolaj ősidők óta részét képezi a népi gyógyászatnak Ausztráliában, és számos módon felhasználható.

A teafaolajat egy Ausztráliában őshonos fa leveleiből, a Melaleuca alternifoliaból nyerik, és manapság már a modern orvostudomány is használja. Hazánkban 100%-os olaj formájában tudjuk beszerezni, és többféleképpen is felhasználhatjuk.

A teafaolaj nagyon erős, tisztán, 100%-os formában nem célszerű használni, de hígítva vagy párásítóba keverve számos egészségügyi probléma kezelésében lehet a segítségünkre.

A teafa ugyanis monoterpén alkoholokat, terpineolokat, és cineolt tartalmaz, amelyek bizonyítottan fájdalomcsillapító, antibakteriális, antimikrobiális hatásúak, elősegítik a sebgyógyulást és még a nyákoldásban is segíthetnek, emellett a teafaolaj a baktériumok ellen is hatásos.

Kézfertőtlenítő készülhet belőle: a megfázásos időszakban a teafaolaj különlegesen hasznos lehet a számunkra, ez egyik ilyen megoldás, ha kézfertőtlenítőt készítünk belőle. Mindössze annyit kell tennünk, hogy pár csepp teafaolajt teszünk a folyékony szappanba, és máris kézfertőtlenítőként használhatjuk.

Dezodorként: mivel a teafaolaj a testszagot okozó baktériumok ellen is hatásos, így a dezodorokban is használható.

Sebgyógyulásban: a teafaolaj ugyebár elősegíti a sebgyógyulást, így erre a célra is bátran használható. Nyílt sebbe természetesen nem szabad csepegtetni, de a seb környéki bőrre, hígított formában kerülhet.

Bőr és körömápolásban: a teafaolajjal a pattanásos bőr is kezelhető, de ápolhatjuk vele a körömágyunkat is. A köröm esetében a gombás fertőzések ellen is jól használható, de a bőr puhítására is használhatjuk. A fejbőr is meghálálja, ha teafaolajjal kezeljük, korpásodás, de akár pikkelysömör ellen is használható.

Levegő tisztítására: a teafaolaj bátran kerülhet a párásítóba, rozmaring és bormenta olajjal párosítva fertőtleníti a levegőt. Érdemes a megfázásos időszakban naponta használni.

Univerzális tisztítószerként: ecettel és vízzel keverve vegyszermentes tisztítószert készíthetünk, melyet a konyhában vagy a fürdőben is bátrán használhatunk.

Kép forrása: Pexels.com

Ez is érdekes lehet: